Čertov Javorníky obec Lazy ubytovanie galéria odkazy

pohorie Javorníky -
sa nachádzajú v severozápadnej časti Slovenska. Patria do alpsko - himalájskej sústavy. Do oblasti Slovensko-Moravských Karpát a vonkajších západných Karpát.
Zo severu ju ohraničuje turzovská vrchovina z východu kysucká vrchovina. Z juhovýchodu považské podolie a z juhu biele Karpaty a zo západu hranica s českou republikou.


zima

Oblasť Javorníkov patrí do oblasti ležiacej na rozhraní oceánskych a kontinentálnych vplyvov teda oblasti kde sa v priebehu roka niekoľko krát vystriedajú vzduchové hmoty rozličných vlastností. Vrchovinná časť Javornikov patrí do mierne teplej klimatickej oblasti kde priemerná letná teplota je 16 až 17 stupňov a priemerná zimná je -5 stupňov.

 

 
 

V Javorníkoch je doba trvania snehovej prikrývky 150 dní prvý sneh sa objavuje už v polovici októbra a posledne snehové prehánky môžu prekvapiť ešte začiatkom mája. Častý je vznik teplotných inverzií kedy sú teploty v dolinách nižšie ako na priľahlých svahoch pohorí. Je to celoročný úkaz najčastejšie sa vyskytujúci v zimnom období ,kedy trvá aj niekoľko dní. Rieky ktoré pramenia v Javorníkoch patria do povodia Váhu pramení tu aj jeden z najväčších prítokov Váhu a to rieka Kysuca ktorá pramení v severnej časti Javorníkov

 

 
info@certov.sk