Čertov Javorníky obec Lazy ubytovanie galéria odkazy

obec Lazy pod Makytou -
sa rozprestiera na úpätí a svahoch bielych Karpát a Javorníkov tiahne sa v dĺžke 14km od obce Lúky až po hranicu s Moravou. Rozloha je 50km.

Pôvodne to boli dve samostatné obce Dubová a Lazy pod Makytou od r. 1964 sa spojili a majú spoločný názov .prvá písomná zmienka o Dubkovej je z roku 1475 a o Lazoch z roku 1598.

 


zima
 

Obec vznikla valašskou kolonizáciou a jej pôvodný charakter bol pastiersko - roľnícky.

 

 
 

V minulosti mala obec aj 3000 obyvateľov dnes ma 1438 ktorý žijú v centre pozdĺž hl. cesty alebo v osadách vzdialených aj hodinu pešej chôdze. V obci sú dva kostoly , rímskokatolícky postavený v roku 1801 (hlavný oltár panny Márie) a evanjelický z roku 1859 (klasicistická krsteľnica). Okrem stálych obyvateľov je množstvo chatárov, chalupárov ktorí vlastnia okolo 380 rekreačných objektov. Je tu možnosť letnej ale hlavne zimnej rekreácie v časti Lazy - Čertov kde toto stredisko poskytuje ubytovacie a turistické služby. Čertov je v blízkosti hranice s českou republikou kde je ďalšie významná rekreačná oblasť kohútka - portáš. Obcou preteká potok Biela voda ktorý sa neskôr vlieva do váhu.

 

 
 

Z čias dávno minulých sa našiel železný hrot kópie a kamenná sekera, na ktoré sa dá pozrieť v Považskom múzeu.
Nachádza sa tu pamätník SNP Mladoňov na počesť partizánov, ktorý bojovali v horách proti Nemcom. Tým sa nepodarilo partizánov dostať, tak sa rozhodli dňa 29.10.1944 podpáliť osadu Mladoňov. Narodil sa tu básnik Pavol Kokeš Kyčerský (1856-1933) a prvá Slovenská maliarka s Akademickým vzdelaním Želmíra Duchajová - Švehlová (1880). Aj toto patrí do histórie Lazovskej doliny.

 
info@certov.sk